MeeTox

Upoznaj toksičnost, živi sigurno

#ERASMMUSDAYS na IMI-ju

Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada u Zagrebu u suradnji s Hrvatskim toksikološkim društvom organizirao je skup povodom Dana Erasmusa 17. listopada 2024. godine s početkom u 13 h u predavaonici Instituta na adresi Ksaverska cesta 2, Zagreb.

Povodom obilježavanja Dana Erasmusa podijelili smo naša iskustva u provedbi i rezultate projekata iz programa Erasmus+ KA2 MeeTox i ToxLEarn4EU. Gostujući predavači iz Agencije za mobilnost i programe EU, AMPEU predstavili su različite mogućnosti u području znanosti i visokog obrazovanja kao što su Erasmus+ program, bilateralni program akademske mobilnosti, CEEPUS program, Obzor Europa s naglaskom na Klaster 1: Zdravlje i Klaster 6: Hrana, biogospodarstvo, prirodni resursi, poljoprivreda i okoliš te druge teme.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 








Stručno usavršavanje nastavnika

Na Županijskom stručnom vijeću osnovnoškolskih knjižničara Grada Zagreba 2 u OŠ Josipa Račića predavanja su održale članice HTD-a dr. sc. Andreja Jurič (Psihoaktivno putovanje), dr. sc. Dubravka Rašić (Stavovi hrvatske javnosti o toksičnosti svakodnevnih tvari – prezentacija rezultata Erasmus+ projekta MeeTox) i naslovna doc. dr. sc. Sanja Stipičević (Pravila suživota s kemikalijama).

     

 
Toksikologija za svaki dan

Promocija ciljeva projekta MeeTox i rezultati provedenih aktivnosti prvi su put predstavljeni hrvatskoj javnosti u sklopu održavanja Festivala znanosti u Zagrebu (Tehnički muzej “Nikola Tesla”, 23. travnja 2024.) te Županijskog stručnog vijeća biologije – Grad Zagreb (OŠ Medvedgrad, 21. svibnja 2024.). Na oba događanja održano je interaktivno popularno-znanstveno predavanje “Toksikologija za svaki dan”, koje su pripremile znanstvenice Instituta za medicinska istraživanja i medicinu rada dr. sc. Dubravka Rašić (Zavod za toksikologiju) i naslovna doc. dr. sc. Sanja Stipičević (Zavod za higijenu okoliša).

Predavanje je osmišljeno na temelju rezultata ankete MeeTox, kojom je istraženo javno mnijenje o toksičnosti tvari u različitim komercijalnim proizvodima, kao i stavovi javnosti o sigurnom svakodnevnom korištenju takvih proizvoda. U anketi provedenoj na području Republike Hrvatske sudjelovalo je više od 500 punoljetnih ispitanika različitog stupnja obrazovanja i zanimanja, a rezultati su ukazali na toksikološke pojmove koje je potrebno istaknuti i pojasniti te ih oživjeti primjerima iz medijskih objava koje potiču zabrinutost.

Nacionalna manifestacija Festival znanosti održava se istodobno u nekoliko hrvatskih gradova svake godine u travnju s ciljem informiranja javnosti o aktualnostima iz različitih područja znanosti. Županijska stručna vijeća organiziraju se periodički radi usavršavanja nastavnika i osuvremenjivanja nastave, a ovom je prigodom rad vijeća bio usmjeren na učitelje prirode i profesore biologije u zagrebačkim osnovnim školama.  

Poziv

Erasmus+ programme, Action Type KA210-ADU – Small scale partnerships in adult education (2022-1-RS01-KA210-ADU-000083718)

Naziv projekta

Upoznaj toksičnost – živi sigurno (Meet the toxicity – live safely, Upoznaj toksičnost – živi bezbedno)

Nositelj projekta

Voditeljica projekta

Partneri

Vrijednost projekta

60 000 EUR

Trajanje projekta

1. 9. 2022. – 31. 8. 2024.

Erasmus+ projekt „Upoznaj toksičnost – živi sigurno“ (Upoznaj toksičnost – živi bezbedno, Meet the toxicity – live safely, MeeTox) zajednički je projekt Udruženja toksikologa Srbije, Hrvatskoga toksikološkoga društva, Farmaceutskoga fakulteta Univerziteta u Beogradu i Instituta za medicinska istraživanja i medicinu rada u Zagrebu.

U proizvodima koji se učestalo upotrebljavaju nalaze se različite kemikalije za koje se može čuti da su toksične i ta informacija često izaziva zabrinutost. Osnovna znanja o toksičnosti nisu obuhvaćena školskim programima, a često niti programima visokih učilišta i sveučilišta. Znanje opće populacije o toksičnosti je manjkavo što dolazi do izražaja kod čitanja deklaracija pojedinih proizvoda i čuvanja različitih kemikalija u kućanstvu. Osim toga, dostupnost informacija putem društvenih mreža i senzacionalistički naslovi na portalima i tiskanim medijima često dovode do dezinformacija i potencijalnog rizika po zdravlje ljudi. Cilj ovog projekta je ispitati razumijevanje pojma toksičnosti kod opće populacije   kreiranje online edukativnih materijala što bi omogućilo bolje razumijevanje pojma toksičnosti, toksičnih učinaka te uvođenje ograničenja i zabrana korištenja kemikalija kao i jednostavnije čitanje deklaracija određenih proizvoda.

U svrhu kreiranja edukativnih materijala, napravljena je anketa za opću populaciju o poznavanju toksičnosti.

Anketa